Seriál: Jaké chování na vodu nepatří
Díl 6. Vyvěšování vlajek na lodi

Když poplujete po českých vodních cestách (a nejen zde) můžete vidět na lodích spoustu různých vlajek různých velikostí, nicméně jen zlomek lodí má vyvěšeny vlajky správně a má na plavidle povinné vlajky. Dnes si tedy povíme, jaké vlajky a kam vyvěšovat.

Dle zákona o vnitrozemské plavbě je každá loď registrovaná v ČR při plavbě povinna nést státní vlajku ČR. Tato vlajka musí být umístěna na zádi a na místě určeném pro státní vlajku ČR nesmí být vztyčena jiná vlajka nebo znak. Při použití jiných vlajek nesmí mít tyto vlajky větší rozměry než státní vlajka ČR, která je s nimi současně vztyčena. (Viz první foto.)
Dále je v zákoně uvedeno, že provozovatel lodi má povinnost loď vybavit příslušnou vlajkou a vůdce plavidla má povinnost zajistit její vztyčení při plavbě. Pokud tak neučiní dopouští se přestupku s pokutou až 50 000Kč.
Toto pravidlo není uvedeno jen v našem zákoně, ale platí pro plavbu obecně.
Při plavbě je dále zvykem, pokud loď pluje ve vodách jiného státu než toho, ve kterém je registrovaná, vyvěsit na lodi malou vlajku tohoto státu jako výraz zdvořilosti.
Dále malá plavidla nad 7 m s vlastním pohonem mají povinnost mít vyvěšenu červenobílou vlajku (viz druhé foto).
Na třetí a další fotce je pár příkladů, jak to vypadat nemá. Jedná se o fotky ze zahraničí, nicméně je z nich vidět, že ani u jedné lodi nelze poznat, ve kterém státě je registrovaná.

#Gedima #pravidlaplavby #SerialJakeChovaniNaVoduNepatri

Na obrázku může být: obloha, hora, venku, příroda a voda Na obrázku může být: obloha, venku a voda

Na obrázku může být: most, obloha, venku a voda Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, sedící lidé a venku